Ana içeriğe atla

Merhaba Ubuntu / Linux

Bu yazı bir günlük niteliği taşımaktadır.Merhaba ubuntu, diğer bir söyleyiş ile merhaba linux.
Bugün uzun zamandır aldığım bir kararı yerine getirdim ve ubuntu ya geçiş yaptım.
ilk başta birazcık bocalasamda, bir süre sonra alıştığımı kabül edebiliirm.


grub ekranıyla bir kaç problem yaşadım bunlardan birisi tabiki windows tarafını kaybetmem olmuştu. Her ne kadar ubuntu kullanmaya başlasamda, windows ihtiyaçlarım için bir kenarda olması güven verici. Ubuntu boot-repair(fotoğraf da çalıştırcağınız kodları görebilirsiniz ama unutmayın kurulumdan sonra, live ortamda çalıştırıyorsunuz) ile windows’u zahmetsizce grup ekranına ekledim ve artık rahatça hem windows hem de ubuntu etrafında gezinebiliyorum.


ubuntu açtığımda sistemindeki herşeyin sorunsuz çalışıp çalışmadığını öğrenmek adına ubuntu nun içinde olan system testing arayüzünü başlattım ve 45 dakikalık bir test sonucunda nerdeyse bilgisayarımın sahip olduğu herşeyi çalıştırdığını gördüm ve mutlu oldum.
Test ve problemler giderildiğine göre artık işler için sistemi etkin hale getirmeliyim diye düşündüm ve ihtiyaçlarımı kurmaya başladım:


  • GitKraken - Git için pek çok ücretsiz dağıtım var ama dark temasını sevdiğim için direk gözüme gitKraken erişti ve basit bir şekilde kurulumunu yaptım
  • Sublime text ve Atom arasında kalsam da, hafif oluşu ile sublime text i seçtim


Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bu blogdaki popüler yayınlar

tipik bir Hello World

merhaba ziyaretçi, kişisel sayfama hoş geldin. burada bir çok şey bulabilirsin. daha yeni yazmaya başlasamda, aradığın bir blog yazısını burada bulabilceğini umuyorum.